انواع پروانه پمپ

پروانه پمپ چیست؟

یکی از اصلی ترین اجزای پمپ پروانه می باشد. وظیفه پروانه پمپ انرژی دادن به سیال جهت حرکت آن می باشد. اندازه، شکل و سرعت حرکت پروانه ظرفیت پمپ را در تمام شرایط تعیین می نماید. چرخش از الکترو موتور یا مستقیم به وسیله محور یا شافت روتور یا غیره مستقیم از شافت روتور به وسیله کوپلینگ به محور یا شافت پمپ منتقل و باعث به حرکت در آمدن پروانه پمپ میگردد. سیال از چشمه پروانه مکش شده و به سمت شیارهای پره ها حرکت کرده و به علت چرخش پروانه به وسیله نیروی گریز از مرکز یا جابجایی مثبت در امتداد پره ها به طرف بیرون پروانه حرکت می نماید محفظه بیرونی پروانه یا پوسته پمپ به صورت حلزونی شکل یا خاص طراحی شده و باعث می شود جریان آب به سمت خروجی پمپ حرکت نماید.

 

پروانه در اندازه و مدلهای مختلفی ساخته می شود برخی از پروانه ها  از استیل، چدن، فولاد، برنز، برنج، باکالیت، لاستیک قالبی، فایبر گلاس یا هر ماده دیگری باشد که با ماده پمپ شونده ساز گار می باشند. با توجه به خرابی پمپ ها گروه فنی مهندسی دراک سرویس خدمات در شیراز آماده همکاری جهت مشاوره ، نصب ، تعمیر و نگهداری هرگونه پمپ و پروانه آن به شما عزیزان می باشد.

یک پروانه پمپ از قسمت های زیر تشکیل شده است

توپی پروانه

مرکز پروانه می باشد و محور یا شافت درون آن قرار میگیرد و محل خار یا کلید جهت اتصال به شافت درون آن تعبیه شده است.

پره های پروانه پمپ یا ون

پره های پروانه می باشد. سیال بعد از ورود به چشمه پروانه در امتداد پره ها به طرف محیط پروانه جریان می یابد در حین حرکت سیال بر انرژی جنبشی آن افزوده می شود.

لفافه

دیواره جانبی اطراف پروانه را تشکیل می دهد امکان دارد دو طرف پره ها لفافه داشته باشد یا یک طرف و یا  اصلا نداشته باشد.

چشمه پروانه پمپ

قسمت مکش جلویی پروانه که سیال از آن وارد پره های پروانه می شود.

انواع پروانه از لحاظ ساختمان مکانیکی

پروانه بسته

به پروانه ای می گویند که پره های پروانه بین دو صفحه به نام لفافه قرار میگیرد از آنجا که در صورت عبور مواد جامد امکان مسدود شدن مسیر عبور سیال در پروانه وجود دارد از این نوع پره ها برای پمپاژ سیالی که حاوی مواد جامد نباشند استفاده می شود.

پروانه نیمه باز

پروانه فقط از یک طرف به وسیله لفافه بسته شده است و صرف دیگر پروانه کاملا آزاد می باشد. در این مدل امکان مسدود شدن پروانه خیلی کم می باشد. و جهت کمتر شدن امکان گرفتگی پروانه ها تعداد پره ها کم و طول آنها بلند انتخاب می شود.

پروانه باز

در این مدل پروانه پره ها بدون لفافه بوده و امکان گرفتگی و مسدود شدن پروانه ها خیلی خیلی کم و شاید هم امکان گرفتگی وجود نداشته باشد. بنابراین از انجا که در این پره ها مشکل گرفتگی وجود ندارد از آنها به عنوان لجن کش میتوان استفاده کرد.

انواع پروانه از نظر جهت جریان سیال

جریان شعاعی

سیال در جهت محور وارد پروانه میشود و در جهت شعاعی از آن خارج می شود در این نوع پروانه ها سیال در طول پره ها به علت چرخش و وارد شدن نیروی گریز از مرکز حرکت کرده و انرژی جنبشی سیال افزایش می یابد. در مواردی که نیاز به هد بالا و دبی کم باشد از این نوع پروانه ها استفاده می شود ، بیشترین کاربرد این مدل پروانه در صنایع پتروشیمی می باشد.

جریان محوری

در این نوع پروانه نیروی گریز از مرکز برای تولید فشار دخالتی ندارد جریان در جهت محور وارد و در همان جهت خارج می شود در مواردی که نیاز به دبی بالا و هد پایین باشد از این نوع پروانه استفاده میشود یک نمونه از پره های جریان محوری ایندیوسر ها هستند ایندیوسر قبل از پروانه قرار گرفته و هر دو بر روی یک شافت سوار میشود بنابراین سرعت دورانی هر دو یکی است هدف اصلی بکاری گیری ایندیوسر افزایش فشار ورودی پروانه اصلی وجلوگیری از وقوع کاویتاسیون بر روی آن می باشد.

جریان شعاعی – محوری

در این نوع پروانه ها هوب مخروطی شکل است جریان در جهت محور وارد پروانه می شود و در جهتی که زوایه با محور میسازد از آن خارج می شود درحقیقت این پروانه ها حالتی ما بین پروانه های جریان شعاعی و پروانه های جریان محوری خواهند داشت

تقسیم بندی پروانه از لحاظ وضعیت ورود سیال

مکش یک طرفه Single suction : تنها در یک طرف پروانه دهانه مکش وجود دارد و سیال از آنجا وارد پروانه میشود

مکش دو طرفه Double suction : در هر دو طرف پروانه دهانه مکش وجود دارد و سیال از هر دهانه وارد پمپ می شود ظرفیت آبدهی پمپ Double suction دوبرابر پمپ Single suction خواهد بود

نوشطه شده توسط مهندس #حمید شجاعیان

2 دیدگاه برای “انواع پروانه در پمپ ها و طرز کار آنها”

  1. با سلام
    یک پمپ آب یک اسب کله استیل داب دارم ،هر چند وقت پیچ پشت پروانه شل میشه و صدا ایجاد میکنه،مهره کاسه نمد دار هم عوض کردم،سه ماه جواب داد و شل شد،ضمنا پروانه یکم تاب داره و کامل مسطح نیست چند جا پرسیدم گفتند باید همین جوری باشه،میخواستم از شما استاد عزیز راهنمایی بگیرم

    • سلام دوست عزیز
      به دلیل تاب کمی که داره لرزش ایجاد میشه و لرزش باعث باز شدن پیچ و شاید هم خرابی های دیگر شود باید مشکل تاب پروانه و احتمالا شافت بر طرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *